fbpx

DENEYİM EKONOMİSİ VE AKILLI İŞLETMELER

Müşteriye sadece mal veya hizmet sunmak artık yetmiyor. Daha iyi mal ya da daha iyi hizmet de müşteriyi tatmin etmiyor. Hızlı inovasyonla gelişen ürün ve hizmetlerin tadını çıkaran müşteri aynı zamanda ürün ve hizmetle bağ kurma ihtiyacı duyuyor, öz değerlerine yakın hissettiği markalara sadık kalıyor. Müşteriyle güçlü bir duygusal bağ kurmak için deneyimlerin gücünü kullanmaya deneyim ekonomisi deniyor. 

Terim yeni değil, 1980'lerin sonunda ilk defa bahsedilmiş ama günümüzde deneyim ekonomisinin en güçlü ve gerekli halini yaşıyoruz. Güçlü bir dalga halindeki deneyim ekonomisi günümüzde global ekonomiyi etkiler duruma geldi. Artık dünyaya, işimize ve satışlarımıza bakış açımızı değiştirmemiz şart. Uzmanlar, markaların 10 yıl sonra hayatta kalabilmesi için müşteriye deneyim yaşatmak ve bu deneyimi sürdürülebilir hale getirmek zorunda olduğunu söylüyor. Özellikle dönüştürücü, eğitici ve insanları bir araya getiren deneyimlerin önem kazanacağı görünüyor. Firmalar artık sadece ürün ve hizmet değil, aynı zamanda duygu da satmak zorunda.  

Kendisine özel bir deneyim sunulmasını isteyen müşteriye sürdürülebilir ve özel bir deneyim yaşatmanın yolu da onu iyi tanımaktan geçiyor. Artık müşteriyi sadece "persona"var olarak tanımlamak yetmiyor, müşteriyle ilgili daha detaylı ve daha kullanışlı veri gerekiyor.  

Dünyanın lider software uygulamalarını geliştiren SAP, veriyi doğru kullanan ve değerlendiren firmalara “Akıllı İşletmeler” diyor. Akıllı işletmelerde verilerin zekayı beslendiğini, bununla bağlantılı olarak süreç otomasyonu ve inovasyonun da beslendiğini söylüyor. Firmaları doğru ve kullanışlı veriyle besleyen, deneyim ekonomisinin yarınına hazırlayan SAP bu konuda pek çok çözüm sunuyor. 

4-5 Aralık’ta Perakende Günleri’nde konuşma yapacak olan SAP Global Perakende Başkanı Achim Schneider, veriyi hızla içgörüye dönüştüren başarılı işletmelerin örneklerini sunarak akıllı bir işletme olmanın yollarını anlatacak.

Perakende Günleri Bir Soysal Organizasyonudur

SOYSAL

Adres: Noramin İş Merkezi, Maslak Mahallesi, Büyükdere Cad. No:237 Kat:1 No:114 Sarıyer 34398 İstanbul 

Telefon: 0(212) 212 99 70 

Fax: 0(212) 212 38 36 

E-posta: info@soysal.com.tr 

PG'yi Takip Edin:

© 2019 SOYSAL