fbpx

İnovasyon Savaşları

Dünyada teknoloji ve inovasyon dendiği zaman akla gelen iki merkez var: Silikon Vadisi ve Çin.. Bir yanda dünyada adından söz ettiren teknoloji şirketlerine kuluçka merkezi olmuş Silikon Vadisi var, diğer yanda da geliştirdiği teknolojilerle gözünü dünya inovasyon liderliğine dikmiş Çin. Hem de “dünyanın fabrikası” sıfatından

sıyrılarak imitasyondan inovasyona doğru izlediği rotada emin adımlarla ilerleyen Çin..Biz kullanıcılar ise bu inovasyon savaşının nereye gideceğini

merak ediyor ve adeta tenis maçı izler gibi bir ABD’ye bir Çin’e bakıyoruz.

Teknoloji ve inovasyon alanındaki gelişmelerin en büyük göstergesi olan Ar-Ge çalışmaları, National Science Foundation tarafından açıklanan verilere göre Çin’de 2010 yılından itibaren her yıl yüzde 18 artış gösteriyor. ABD bu konuda halen zirvede olsa da, yüzde 18’lik büyüme ABD’nin büyüme hızını çoktan geçmiş durumda. Kısacası, Çin inovasyon ve teknoloji geliştirme konusunda şimdiden dünyanın merakla izlediği güçlerden biri.

Peki dünya devleri geleceği şekillendirirken biz onlardan ne öğreneceğiz? İşte bu sorunun yanıtını bize Pascal Coppens veriyor. Coppens, sırtında bir çantayla 4 ay boyunca Çin’i gezmeye başladığında bu ülkenin gelecekte dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olacağını anladı. Kariyer hayatına Şangay Alcatel’de başlayan Coppens, daha sonra Silikon Vadisi’ne çalışmak için giderek bu iki teknoloji merkezinin dinamiklerini karşılaştırma fırsatını buldu. Ama kendi deyimiyle Çin “kanına girmişti bir kere” ve Çin’e geri dönerek 10 yıl boyunca girişimci ve yatırımcı olarak çalıştı, birçok start-up kurdu. Daha sonra Avrupa’ya taşınarak, Avrupalı start-up’ların Çin pazarına girmesi için SinnoLabs’ı kurdu. Yazar ve girişimci ünvanlarının yanı sıra Çin Uzmanı (Sinolog) ünvanına da sahip olan Coppens, şu an Çin’in inovasyon ve teknolojide öz kaynaklarını kullanarak dünya devi olma yolculuğuna, profesyonel bir keynote konuşmacı olarak dinleyicilerini de dahil ediyor. Coppens bizlere öz kaynakları ve kendi üretim gücüyle büyüyen Çin’in hedeflerinden nasıl dersler çıkaracağımızı da gösteriyor.

Kendi üretim gücüyle büyüyen Çin’in ve derinleşen inovasyon savaşlarının stratejilerini bu yıl 4-5 Aralık’ta, 19’uncu kez gerçekleşecek Perakende Günleri’nde Pascal Coppens’tan dinleyecek, bir ülkenin inovasyon liderliği yolculuğuna tanık olacağız.

Perakende Günleri Bir Soysal Organizasyonudur

SOYSAL

Adres: Noramin İş Merkezi, Maslak Mahallesi, Büyükdere Cad. No:237 Kat:1 No:114 Sarıyer 34398 İstanbul 

Telefon: 0(212) 212 99 70 

Fax: 0(212) 212 38 36 

E-posta: info@soysal.com.tr 

PG'yi Takip Edin:

© 2019 SOYSAL