fbpx

Perakendecinin E-Ticaret Yolculuğu

Yeni nesil tüketicinin alışveriş alışkanlıkları evrim geçireli çok uzun zaman oldu. Artık istediğimiz ürünü mağazadan mı yoksa internetten mi alıyoruz sorusu eskiye karıştı. Yapay zeka ve artırılmış gerçeklik gibi teknolojilerle entegre olmaya başlamış bir sektör için artık yeni sorular ve talepler var. Öyle ki, hayatımızın büyük bir kısmını ayırdığımız sosyal medya s-ticaret ile elimizden düşmeyen akıllı telefonlar ise m-ticaret adıyla birer e-ticaret aracına dönüşmüş durumda. Örneğin, PwC’nin en son yaptığı Küresel Tüketici İçgörüleri Araştırması’na göre katılımcıların yüzde 61’i satın alma sürecinde sosyal medyadan etkileniyor. Kısacası tüketicilere hayatın her alanında ve anında dokunmayı başaran e-ticaret, hem markaları hem de tüketicileri dönüştürme yolunda ilerliyor.

TÜBİSAD tarafından yayınlanan e-ticaret raporuna göre, Türkiye e-ticaret sektörü 2018 yılında bir önceki yıla göre yüzde 42 büyüyerek 42,2 milyar TL’den 59,9 milyar TL’ye çıktı. Online perakendenin toplam perakende içindeki payı ise 2017 yılında yüzde 4,2 iken 2018 yılında yüzde 5,3’e yükseldi. Bunun yanında, her geçen gün değişen tüketici talepleri ise perakendecileri yeni tüketici profiline ayak uydurmaya zorluyor. Günümüzde, özellikle perakendecilerin bu sürece adapte olmaları ve müşteriye alışverişin her alanında başarılı bir deneyim yaşatmaları, hayatta kalmanın temel taşlarından birini oluşturuyor.

Perakendecilerin e-ticaret sürecine adaptasyon yolculuğunda ihtiyaç duydukları desteklerden en kritiği ise sorunsuz çalışan bir altyapı. Milisaniyelik farkların dâhi tüketicilerin dönüşüm oranını etkilediğini belirten Akinon kurucu ortağı ve CEO’su Tolga Tatari, e-ticaret yapan markaların kanallarının hızlı ve problemsiz çalışmasının çok önemli bir unsur olduğunu belirtiyor. Akinon bu noktada perakendecilere önemli destekler sağlıyor. Omni-Platform, Çoklu-Kanal Yönetim Sistemi, Kanallar Arası Kampanya Yönetimi, Ürün ve İçerik Yönetim Sistemleri gibi kurumsal e-ticaret çözümleri ile perakendecilere yurt içi ve yurt dışı satışlarını tek bir merkezden yönetmelerini sağlayan Akinon, dijital dönüşüm yolculuğunda markalara eşlik ediyor.

Bu yıl 19’uncu kez, 4-5 Aralık tarihlerinde ve Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenecek Perakende Günleri’nin ana sponsoru olan Akinon, e-ticareti nasıl bir gelecek beklediğini anlatırken, perakendecilerin uçtan uca sorunsuz bir dijital dönüşüm yaşamaları için gerekli stratejileri de anlatacak.

Perakende Günleri Bir Soysal Organizasyonudur

SOYSAL

Adres: Noramin İş Merkezi, Maslak Mahallesi, Büyükdere Cad. No:237 Kat:1 No:114 Sarıyer 34398 İstanbul 

Telefon: 0(212) 212 99 70 

Fax: 0(212) 212 38 36 

E-posta: info@soysal.com.tr 

PG'yi Takip Edin:

© 2019 SOYSAL