fbpx

VİRAL OLMAK NE DEMEK

‘Viral’ olmanın anlamını aratırsanız, “çok sayıda kişi tarafından sıkça paylaşılarak belirli bir nüfus içinde hızla yayılan” bir resim, video veya linke atıfta bulunduğunu göreceksiniz. Bu her ne kadar modern bir kavram gibi görünse de aslında Roma dönemine, mektupların paylaşılarak yayıldığı ve bir anlamda ‘viral’ olduğu Pompei’ye kadar uzanan tarihi referanslar bulunuyor.  

Bir şeyin ‘viral’ olduğunu düşündüğünüzde aklınız muhtemelen internete gidecektir. Dijital dünyanın hiç uyumayan yapısı ve sosyal medyanın gücü sayesinde ağızları açık bırakan bir video veya belirli bir konudaki bir ‘meme’ birkaç saniye içinde binlerce, hatta milyonlarca kişitarafından görülebiliyor. Ama dijital içerik, ‘viral’ başarı için tek araç değil.  

Markalar şimdi mağazalarında yaşadıkları deneyimlerin tüketiciler üzerinde yaratabileceğin daha çok farkına varıyor ve benzersiz, dikkat çekici veya interaktif bir mağaza içi yerleştirmenin ağızdan ağza jet hızıyla yayılabildiğini öğreniyorlar.

Bir marka deneyimi yaratmak

Geçen sene Londra’daki Covent Garden’da açılan Tiffany mağazasını ele alalım. Marka, biraz daha ‘eğlenceli’ ve modern bir şeyler yapmak ve mağazada müşteri deneyimini odağına almak istedi. Sonuç ne mi oldu? Tiffany parfümleriyle dolu bir otomat ve mücevherlere yazılar kazıtmak için bir kişiselleştirme standı dahil çeşitli interaktif deneyimlerle dolu, benzersiz ve çağdaş bir mekan. Doğal olarak Instagram kısa sürede otomatı denemek için mağazaya giden kişilerin fotoğraflarıyla doldu ve Tiffany’nin sosyal medya becerileri güçlü bir hedef kitleyle etkileşim kurma misyonu da başarılı oldu.  

Ne de olsa, mağaza içinde olmak dijital dünyadan tamamıyla uzaklaşmanız gerektiği anlamına gelmiyor. Nitekim, viral mağaza içi deneyimler yaratan pek çok marka ikisini özenle harmanlıyor. Sephora, makyaj mağazalarında bir dizi dijital ayna kullanmaya başladı ve tüketicilerin sanal makyaj denemeleri yapmasını veya yaşlarına, görünümlerine ya da cinsiyetlerine göre tavsiyeler almasını sağladı. Marka ayrıca müşterilerin farklı parfümleri InstaScent teknolojisiyle koklamalarını sağlayan parfüm deneme stüdyolarını devreye aldı ve uygulamanın tüketiciler arasında son derece popüler olduğu görüldü.  

“Tüketiciler, mağazaların yaratıcı ortamlar olmasını bekliyor. Deneyimler arıyorlar. Dijital, perakendenin kritik öneme sahip bir unsuru olsa da sırf yeni ve havalı bir teknoloji eklemek amacıyla kullanılmamalı. Bir müşterilerimize yardım etmek istiyoruz,” diyor Sephora Deneyim ve İnovasyon Kıdemli Başkan Yardımcısı Bridget Dolan. Müşteriler günümüzde fiziksel mağazalara özellikle bu unsurlarla etkileşim kurmak için gidiyor ve söz konusu çekicilik olunca ürünlerin kendileri adeta ikinci plana itiliyor.

Hikayenize kendi hayatını verin

Perakende pazarlama söz konusu olduğunda mağaza deneyiminizin viral olması en mükemmel başarı öyküsüdür. Mağazalarına hareket getirmek isteyen markalar için satış noktanızdaki yerleştirmelere ve aktivitelere biraz daha fazla zaman ve çaba ayırmak, satış noktanızın mağazanın sınırlarının ötesinde büyümesi açısından anahtar olabilir.

Mağaza içi viral başarı elde etmek söz konusu olduğunda çevrimiçi ve çevrimdışı dünyaları birlikte almak şarttır; insanların duygusal yakınlık hissettiği bağlantılar kurmalarını, sonra da şahsen veya Twitter’da olsun tüm arkadaşlarına anlatmalarını istersiniz. The Lionesque Group’un kurucusu Melissa Gonzalez, “Deneyimsel mağazacılık aracılığıyla tüketici bilincini yakalamanın amacı, bir marka ile tüketici arasında duygusal bağ kurulmasını sağlamak ve en iyilerden biri olduğunu zihinlerinde somutlaştırmaktır” diyor. 

Paylaşımı teşvik etmek, başarının bir diğer anahtarını oluşturuyor. “İnsanlar ilham almak ve keşfettiklerini paylaşmak istiyor. Deneyim günümüzün sosyal geçer akçesi olduğuna göre, siz de amacınıza uygun ve başkalarının paylaşmak isteyeceği, Instagram’a layık anlar yaratmalısınız,” diye devam eden Gonzalez, kişilerin markalarla ve ürünleriyle etkileşim kurma biçimlerinde her kanalı dikkate almanın önemini vurguluyor.  

Coca-Cola’nın 70 ülkede başlattığı “Share a Coke” kampanyası sonuçta 65 deneyimsel durağı kapsayan bir tur oldu ve 150 milyondan fazla isim yazılı şişe satılmasını sağladı. Coca-Cola’nın verdiği bilgiye göre, 111.000’den fazla hayran #ShareaCoke etiketiyle 235.000 tweet gönderdi ve Twitter’da 998 milyondan fazla gösterime ulaşıldı. Bu durum, mağaza içi deneyiminizin internette aksiyonu tetiklediğinde ne kadar güçlü olabileceğini gösteriyor.  

Tüketiciyle kritik temas noktası olan mağazada yapılacak çalışmaların değerini anlamanız, perakende pazarlamanızı bir üst seviyeye çıkaracak ince ayarları yapmanıza yardımcı olabilir. Müşterilerinizi, nasıl davrandıklarını ve neler aradıklarını düşünün ve kendinize şu soruyu sorun: Mağazamıza bir sonraki gelişlerinde onları nasıl mutlu edebiliriz?

Perakende pazarlamanıza yatırım yapmaya hazır mısınız? Communisis olarak fikir geliştirmeden uygulamaya kadar her aşamada kampanyalarınızı yönetmenize yardımcı oluyor, bu süreçte mağaza içi müşteri deneyimini yaptığımız her şeyin merkezinde tutuyoruz. Alışveriş yapan bir kişinin nasıl davrandığını ve nelerin onu tetiklediğini anlamak, kendi hikayesini yazan, insanları etkileşim kurmaları, keyif duymaları ve nihayetinde satın almaları için motive eden bir marka deneyimi yaratmanın anahtarıdır. Daha detaylı bilgi edinmek için bizimle iletişime geçin.  

Perakende Günleri Bir Soysal Organizasyonudur

SOYSAL

Adres: Noramin İş Merkezi, Maslak Mahallesi, Büyükdere Cad. No:237 Kat:1 No:114 Sarıyer 34398 İstanbul 

Telefon: 0(212) 212 99 70 

Fax: 0(212) 212 38 36 

E-posta: info@soysal.com.tr 

PG'yi Takip Edin:

© 2019 SOYSAL